Persian Writings / نوشته های فارسی

  نوشته های طنز در باب جوادیسم و خزیسم نوشته شده در سال ۱۳۸۵ 
۱۳۸۶

: گرته برداری از کرسی گویی
جوات یا خز؟

در سالهای اخیر فرهنگ گویشی عامه یا همان کرسی گویی دستخوش تغییرات شگرفی شده است و نمیتوان تاثیر توسعه ارتباطات جهانی و پیشرفت فن آوری را در آن کتمان کرد. از این رهگذر واژگان بسیاری بوجود آمده, تغییر معنا داده یا از بین رفته اند.

در این نوشته میخواهیم به تحلیل و بررسی دو واژه “جواد” (جوات) و “خز” بپردازیم. اخیرا میبینیم که این دو واژه در بین جوانان باب شده اند اما متاسفانه در جایگاه مناسب خود ادا نمیشوند.

کلمه جواد از ریشه جوات نشات میگیرد و در گذشته به کسانی که با صدای “جوت جوت” شتر ها را صدا می زدند نسبت داده می شد.ولی در مورد واژه خز دو نظر متفاوت وجود دارد.گروهی ریشه آنرا خز به معنای موی حیواناتی مانند سنجاب می دانند و گروه دیگری منشا آنرا واژه “خزی” به معنای خواری و زبونی میدانند.

در مورد تفاوت این دو واژه و جایگاه آنها در فرهنگ عامه نظرات متعددی بیان شده. عمده کارشناسان بر این عقیده اند که جوادیت در حقیقت یک مکتب یا اصطلاحا یک تیپ است که گروهی از مردم به آن روی آورده و از آن تبعیت می کنند. اما خزی یا خز بودن را در فرهنگ عامه میتوان دِ مده بودن تعریف کرد.

در اینجا برای اینکه تفاوت این دو واژه را بهتر درک کنید به ذکر چند مثال اکتفا میکنیم.

مثلا اگر کسی همزمان از پیراهن و شلوار پارچه ای همراه با کفش کتانی و کوله پشتی استفاده کند خز است اما اگر شلوار خمره ای همراه با پیراهن گشاد و گل گلی بپوشد جواد است.

اگر کسی موسیقی مورد علاقه اش بنیامین و بک استریت بویز (Backstreet boys) باشد خز است اما اگر به جواد یساری, عباس قادری و یانی علاقه داشته باشد جواد است.

اگر 6 جوان سوار بر پراید مشکی به همراه گیتار کلاسیک به پارک جمشیدیه رفته و در آنجا آهنگ های فرامرز اصلانی را دسته جمعی بخوانند عمل خزی انجام داده اند اما اگر همان 6 جوان سوار بر پیکان جوانان نارنجی رنگ به جاجرود رفته در کنار جاده دسته جمعی با ترانه های شهرام شبپره حرکات موزون انجام دهند عمل جوادی را مرتکب شده اند.

اگر دانشجویی در ترم اول عاشق دانشجوی دیگری شده به خواستگاری برود و ازدواج کند خز است اما ازدواج دانشجویی کلا کار جوادی محسوب میشود (این تنها موردیست که شخص خز , جواد هم میشود!!)

اگر دانشجویی با شلوار لی , پیراهن , ساسپندر و در حالی که شلوارش را تا گردن بالا کشیده به دانشگاه بیاید خز است اما دانشجویی که با ریش پروفسوری , شلوار لی , کاپشن احمدی نژادی و کیف سامسونت به دانشگاه می آید جواد است.

اینکه شخصی به شمال کشور سفر کند با خود مایو نبرد و در آنجا مایو کرایه کند و شنا کند خز است اما اگر شخصی بدون مایو به شمال کشور سفر کند و در آنجا با شورت و عرق گیر به شنا بپردازد جواد است.

امید است با خواندن این نوشته شما از این پس این دو واژه را در جایگاه مناسب خود به کار ببرید.